PROČ FITUJI?

FITTING PRO TRIATLONISTY

V triatlonu závodím přes 27 let, takže už jsem toho žažil celkem dost. Když jsem vloni dostal příležitost začít s fittingem v Harfasport prodejně, tak jsem neváhal a této příležitosti využil. Myslím, že umět dobře nastavit kolo je základ toho, aby člověk byl schopný jezdit rychle a aby ho díky špatné pozici na kole nic nebolelo, a byl po kole schopný ještě běžet. 

Svůj první fitting jsem zkusil v roce 2000 v Los Angeles, kde jsem trénoval.  Tehdy jsem jezdil na silničním kole Author a díky doplňkům od Profile Design, který mě sponzoroval jsme se z klasického silničního kola snažili udělat kolo triatlonové.  Musím se ale přiznat, že nastavení co mi udělali jsem měl asi jen do první jízdy, protože na tom nešlo jezdit. Takže díky této zkušenosti raději dávám na pocity jezdců, které fittuji než na doporučené normy a tabulky jak by to mělo být.  

 

Takže nyní beru fitting jako nezbytný doplněk trénérských služeb a pokud mám někoho, koho trénuji a vidím, že na kole nesedí v optimální pozici, jsem rád, že mám možnost díky TREK PRECISION SYSTEM mu s tím pomoci.  Díky tomuto systému a hlavně díky novým aero kolům s mnoha možnostmi nastavení je mnohem jednodušší kolo nastavit do ideální pozice pro jezdce. 

                                                                                          FITTING  ROAD / TRIATLON  3990.-Kč

FITTING PRO ROAD2KONA  2990.-Kč

 

Pro objednání termúnu pište na info@road2kona.cz nebo volejte 724689199

 

JAK BIKEFITTING PROBÍHÁ?
Celkem vás čeká 5 kroků bikefittingu, celé nastavení však zvládneme v jedné 3-5 hodinové schůzce. Nejdříve si popovídáme o vašich vyjížďkách, jejich náročnosti, o případném zdravotním úskalí a na řadu přijde také detailní měření vaší postavy. Poté změříme parametry vašeho kola. Následně bude na řadě tzv. dynamické měření, kdy budeme pracovat již se strojem Trek Prescision Fit a nastavíme váš správný posed.  Ve čtvrtém kroku otestujeme upravené nastavení posedu. Pak se již vydáte na vaše oblíbené trasy a po dostatečném množství najetých kilometrů zkonzultujeme, zda vše funguje, tak jak má.

Oproti klasickému trenažeru nemusíte ze stroje Trek Precision Fit, který možná znáte pod názvem „koza“, vůbec během úprav slézat. Nejenže je tak celý bikefitting pohodlnější, ale dokážete vnímat nastavenou změnu okamžitě.

Po přenastavení vašeho kola podle stroje Trek Precision Fit, si můžete změny ihned ověřit na vlastním kole a pomocí trenažeru.

1. VSTUPNÍ INTERVIEW 

           
a) Cyklistická anamnéza

  • zdravotní komplikace a omezení (bolesti kloubů a svalů, zda se objevují pouze na kole nebo i jindy, intenzita, úrazy v minulosti, způsob léčby a následné rehabilitace)

b) Statické měření 

  • měření nohou (délka a šířka chodidla v zatíženém a nezatíženém stavu, výška klenby). Slouží pro správný výběr obuvi a vložek do bot na míru
  • měření rozestupu sedacích kostí (výběr odpovídající velikosti sedla)  

c) Flexibilita a síla

  • (zjištění asymetrií postavy, kloubních rozsahů, zkrácení svalů, svalových disbalancí). Provádí se na lehátku s použitím goniometru, vodováhy a metru

Výsledky vstupního rozhovoru jsou podkladem pro vlastní nastavení posedu. Uplatňuje se princip individualizace nutný pro stanovení vhodné míry kompromisu mezi výkonem a pohodlím. 

2. MĚŘENÍ VSTUPNÍCH PARAMETRŮ (VÝCHOZÍ NASTAVENÍ KOLA)

  • výška sedla, předozadní pozice sedla vůči zámku sedlovky, offset sedlovky, vzdálenost špičky sedla od osy řidítek,  šířka a tvar řidítek, umístění ovládacích prvků, délka a úhel představce, výška podložek pod představcem,  výškový rozdíl sedlo vs. řidítka, šířka a tvar sedla, délka klik apod.

3. DYNAMICKÉ MĚŘENÍ 

Prováděné na "koze" pod akceptovatelnou zátěží (odporem) s použitím goniometru, vodováhy, laseru. Měří se úhly mezi body označenými na postavě klienta pomocí samolepicích markerů (nutné přiléhavé cyklistické, nejlépe krátké kalhoty a dres) Součástí je 2D videoanalýza.

  • nastavení kufrů treter s využitím laseru a speciálních přípravků Ergon pro různé druhy pedálů (předozadní, stranová a rotační pozice). Z časových důvodů je vhodné vyčistit hlavice šroubů kufrů od zatvrdlých nečistot doma předem.
  • nastavení správné výšky sedla  a předozadní pozice (goniometr, laser). Vychází z obecných doporučení min./max. s přihlédnutím k výsledkům úvodního rozhovoru
  • nastavení dosahu na řidítka s použitím stavitelného představce (délka a úhel). Měří se celkový úhel zad a křížové kosti v bederní oblasti vzhledem k vodorovné rovině pomocí goniometru a speciální vodováhy. Vodítkem je poloha těžiště těla vůči středové ose měřená laserem

4. MĚŘENÍ VÝSTUPNÍCH PARAMETRŮ A INSTALACE, PŘÍPADNÉ OBJEDNÁNÍ NOVÝCH KOMPONENTŮ


5. ZPĚTNÁ VAZBA

Provedené změny je nutné ověřit přirozenou cestou v terénu. Minimální doporučený nájezd pro ověření pozice je cca 500 km. Efektivitu jízdy je pochopitelně třeba podpořit cvičením, především zádového svalstva v bederní oblasti a strečinkem (zkrácení svalů). Nastavení posedu doporučujeme po nějaké době nechat upravit znovu, aby vždy vyhovovalo individuálním potřebám. Důležitá je také revize při zásadních komponentových změnách v kontaktních bodech mezi cyklistou a kolem (sedlo a sedlovka), řídítka a páky, boty a pedály.  

TREK PRECISION FIT

Systém, který pro bikefitting využíváme je TREK Precision Fit. Nechte si u nás odborníky nastavit správnou pozici na kole a užijte si maximální pohodlí a výkon!