TEST: ON Cloudsurfer

03.01.2018

Co mají společného Olivier Bernhard, Javier Gomez, Frederic van Lierde, Nicola Spirig, Tim Don, nebo Caroline Steffen? Boty ON CLOUDS!

Ten první, je bývalý špičkový duatlonista, který vyhrál 8x Mistrovství světa v duatlonu Powerman 6x Ironman a spoluvlastní značku ON CLOUDS, která je v posledních letech jedna z nejvíce in značek běžeckých bot mezi triatlonisty.

Olivier stejně jako mnoho běžců a triatletů laboroval se zranění achilovek a kolen. Proto v roce 2010 vytvořili značku OC, které se postupně rozrůstá co do počtu modelů bot, ale nyní I o běžecký textil.

Díky LBS Sportu jsem měl možnost otestovat tréninkový model Cloudsurfer, který je bota na objemovou přípravu. Podle webu OC je určena pro běžce na tempa 5 min/ km a rychlejší.

ON je špičková obuv pro silniční běh s jedinečným odpružením pro maximální absorbci nárazu. Podešev ON pohltí celou polovinu nárazu při dopadu na tvrdou podložku (ověřeno v laboratoři). ON perfektně dýchá a je velice rychlá.

Princip tlumení zajišťují gumové polštářky, které připomínají v průřezu zahradní hadici????

Při dopadu je pak mají chovat stejně jako fitball z posilovny, kdy nohy při dopadu musí zachovávat stabilitu.

Tuto botu jsem testoval několikrát a celkem v ní naběhal cca 300 km. Vzhledem k mojí váze 85 kg ( v lepším případ) bota velmi slušně tlumí. Nejdelší běh jsem v ní běžel kolem Lipenské přehrady, cca 85 km a nohy ( chodidla )byly v pohodě a neměl jsem ani žádné puchýře.

Je potřeba si ale zvyknout na pocit tlumení při dopadu. Ten, kdo dopadá na patu bude mít asi trochu problem, protože je tlumící ,, bublina,, cca 1,5 cm směrem ke středu chodidla, takže dopad na patu není příjemný a nutí to běžce dopadat na přední část chodidla, což je správně.

Došlap je měkký a pro těžší běžce je to slušná bota na tvrdé povrchy. Pokud jdete s touto botou běhat do lesa, nebo na nezpevněnou cestu, počítejte s několika zastávkami, kdy si z podrážky budete vyndávat vetší kamínky, které se tam při došlapu dostanou a zůstanou tam, ale to asi nikomu při tréninku vadit nebude. Při Ironmanu na Havaji jsem použil model ON Cloud a při přeběhu štěrkové části ( rozšiřují QueenK ) jsem musel zastavit a větší kameny z boty vynadat, protože mě cvakání kamínků při došlapu vadilo. Poslední postřeh je, že na mokrém povrchu tyto boty dost kloužou. U modelu ON Cloud, které jsem použil na Havaji to ale už bylo ok a u občerstvovaček držely dobře.

Hodnocení bot OC Surfer:

Cena bot: 3.359.-Kč ( LBS Sport )

váha: 330 gr ( velikost 10,5 )

+ super tlumení na tvrdém povrchu

+ dlouhá životnost potrážky, I kvalitní zpracování textilní části boty

+ vhodné pro těžší běžce

+ několik modelů od tréninkových až po závodní

-Na mokrém asfaltu kloužou

- v podrážce se zachytávají drobné kamínky