ATLET TÝDNE JAKUB ZÓN

28.04.2024

Atletem týdne pro následující týden je JAKUB ZÓN !

 

Kolik ti je let. Jak dlouho se věnuješ triatlonu a jak ses k němu dostal?

Ahoj Honzo. Je mi třináct let a triatlon opravdu naplno dělám od Covidu, takže asi 4 roky. Do té doby jsem se věnoval judu, stejně jako můj brácha. Prý celkem slušně. Ale pořád jsem někde běhal a jezdil na kole. Takže postupně přes běžecké závody a duatlony jsem se dostal až k triatlonu a judo nadobro opustil.

Proč sis vybral k závodění oddíl Road2Kona?

Začínal jsem na Slavii, ale tam v podstatě žádný triatlonový oddíl nebyl. No a během Covidu mamka zjišťovala nějaké možnosti, kam mě upíchnout v létě a náhodou narazila na tebe a od té doby jsem součástí R2K.

Jak často trénuješ?

Snažím se trénovat každý den, občas dvoufázově. Jen o víkendu si dávám jeden den volnější, abych si trochu odpočinul a dohnal školu.

Co studuješ za školu?

Momentálně chodím do druhého ročníku osmiletého gymnázia na Hostivaři.

Děláš ještě nějaké další sporty?

Moc dalšího volného času už mi nezbývá. Dříve jsem rád trávil čas ve skatepartku na koloběžce. Rád taky vyjedu na lyže nebo zkouším své hranice na horském kole – jízda po zadním, předním, schody, nějaké ty skoky. Jen mamka o tom nesmí moc vědět.

Co tě nejvíce baví na trénincích a závodech?

Asi super parta, kterou máme. S klukama si na tréninku nic nedarujeme a to nás žene dopředu. No a na závodech se mi líbí atmosféra, podpora týmu, a když se někomu zadaří, tak o to je to lepší.

Jaké největší úspěchy jsi v triatlonu a atletice dosáhl?

Největší úspěch jsem zatím dosáhl v roce 2021 v Příbrami, kdy jsem se stal mistrem ČR v akvatlonu. Občas se teď zadaří v atletice. Ale na větší úspěch, bednu, v triatlonu v polední době čekám. Všichni mi říkají, že musím být trpělivý a počkat až vyrostu. Tak čekám a stále nic. Nerostu ☺

Co rád jíš?

Miluji sushi, pizzu a maso.

Jaká se tvoje nejoblíbenější hra a jak často ji hraješ?

Hraní her mě už moc netáhne. Občas si zahraju s kamarády, ale spíš sjíždím Instagram.

Jaké jsou tvoje cíle v následující sezóně?

Rád bych se za Prahu dostal na ODM v triatlonu a v tri-závodech se pohyboval do 10 místa. Zda to je reálné, uvidíme za chvíli. No a v atletice bych to viděl na nějaký osobák, třeba kilometr pod 3 minuty a taky bych si chtěl zaběhnout nějaký delší běh, třeba desítku.

Kdo je tvůj sportovní vzor? Máš vzor i v triatlonu?

Asi Frodeno a samozřejmě Petr Vabroušek.

Co je na triatlonu pro tebe nejzábavnější?

Nejzábavnější je pro mě cyklistika. Možná až zrychlím ve vodě, tak k tomu přidám i plavání.

Co nejraději děláš, když nejsi na tréninku?

Peču a spím.

Jaké zvíře se ti líbí. A jaké zvíře by bylo podle tebe nejrychlejší v triatlonu.

Mám rád kočky. Jen domů mi žádnou nechtějí povolit. A nejrychlejší by byl asi hladový žralok. Protože než by ostatní doplavali do depa, tak by je sežral a byl by jediným účastníkem závodu, takže vítěz. Jen si ho neumím představit na kole a běhu.

Jaký byl tvůj první závod a jak na něj vzpomínáš?

První běžecký závod jsem měl v necelých dvou letech v rámci běhu H-triatlon na Skalce. Tehdy jsem byl dokonce vyhlášen jako nejmladší účastník. První triatlon jsem absolvoval pak v Počernicích, kdy nás místo duatlonu šoupli i do vody.

Máš nějakou oblíbenou písničku?

NO, tak to asi úplně nemám. Asi se budu muset více zamyslet nad tím, co si pouštím a nebrat to pouze jako kulisu.

Jakou disciplínu bys přidal nebo vyměnil v triatlonu.

Kdybych něco změnil, tak už by to nebyl triatlon. I když plavání …..

Co tě motivuje pokračovat v tréninku, i když se ti nechce?

Motivace se překlopila v disciplínu. Takže s tím, že by se mi nechtělo, momentálně nemám problém. A když se mi přeci nechce, tak stejně jdu a pak je to super.

Jaké je tvé nejoblíbenější místo na trénink a proč?

Bazén na Třebešíně. Protože kromě plavání si stihneme i popovídat a udělat pár blbostí, které nám zlepší náladu i po ránu.

Jak by vypadal tvůj vysněný kemp a kde by byl?

Stačilo by mi Rakousko, třeba Kaprun. A trénink by byl pořádná makačka s pořádnými kopci a večer samozřejmě párty s týmem.

Co je nejlepší rada, kterou jsi kdy dostal od trenéra?

„Nepřetrénuj se.“