CAMEROWN BROWN - nestárnoucí legenda

27.09.2018

Camerown Brown je nestárnoucí legenda, která i přes jeho věk (46 let) podává výkony o kterých se většině triatletů může jen zdát. Letos se opět, po loňské pauze, chystá do Kony. Po pěti umístěních v TOP 5 a dvou 2. místech je Camerown dobře připravený, ale sám už ví, že na nejvyšší příčky to nemusí už stačit.

Poprvé jsem měl možnost se s ním potkat v Cardiffu severně od San Diega, kde jsem v roce 1999 trávil zimu a kde jsem s ním a Normanem Stadlerem sdílel společný homestay u Barbary Stewart. Pak už jsem jen sledoval každý rok jeho rozrůstající se sbírku titulů z IM NZ. Zatím jich má 12 (4x 2. místo a 3x 3. místo). Neskutečné!!! 19 let závodí na top úrovni. Vloni jsem ho dojel na Queen K , kdy v rámci tréninkového pobytu v Koně jel celou trať IM a domluvili jsme se na krátkém rozhovoru.


R2K: Camerone viděl jsem, že se nyní před Havají připravuješ v Noosa. Vždy jsi se připravoval v Kalifornii nebo Gold Coast. Kdy odlétáš na Havaj?

Cameron: Velmi často jsem před Konou trénoval na Gold Coast, ale nyní jsem udělal změnu. Počasí na Novém Zélandu je už špatné - kolem 15-18 st. Takže trénuji tady a podmínku tu jsou opravdu dobré. Mnoho bazénů, kvalitních cest a trailů. Budu tady ještě do víkendu a pak letím do Kony.

 

R2K: Necháš se do Kony poslat Amazonem?

Cameron: Ha ha, to ne, ale doufám, že s novým titulárním sponzorem dojde také k navýšení prize money. Bylo by fajn vidět tak TOP 20-30 atletů co si můžou sáhnout na peníze, protože náklady na tento závod jsou pro všechny velké...

R2K: To by bylo super...

Cameron: Ano, bylo... a ne jen na Havaji, ale všude. Vzpomínám si, že v roce 1986 při IRONMAN New Zealand byly celkové prize money $50,000, letos $60,000. Takže nic moc. Optimálně by to mělo být tak kolem $150,000-200,000 na každý závod IRONMAN .

R2K: Vypadáš vyšvihaný a připravený.. cítíš se taky tak?

Cameron: Trénink šel dobře a mám za sebou pár těžkých tréninků, takže jsem při tom něco zhubnul. Doufám, že mi forma vydrží ještě pár týdnů....


R2K: Jak jsi konkrétně trénoval?

Cameron: Vždy jsem hltal velké objemy, ale v posledních letech jsem musel zařadit také rychlé tempové věci a rychlost. Moje regenerace už není jako před 15 ti lety a mezi těžkými tréninky musím mít více dnů volna, abych se zregeneroval. Když to ale nejde, tak jedu v regeneračním režimu.

R2K: Cítíš se před Konou pod tlakem?

Cameron: Letos ne. Letos budu závodit v jiném módu. Jestli se mi povede dobře zajet bude to fantastické, ale budu spokojený ikdyž to nevyjde. V minulosti jsem měl super výsledky i propadáky a s novým systémem kvalifikace, který začne příští rok, to bude úplně jiné.

R2K: Proč jiné?

Cameron: Bude to velmi těžké. Každý závod IRONMAN bude mít jen jedno místo pro PRO a regionální mistrovství pak 3. Takže mnoho dobrých atletů se tam vůbec nedostanou, nebo budou cestovat po celém světě jen aby měli kvalifikační slot.

R2K: V minulých ročnících v Koně dominovali Němci. Nyní, bez Frodena jsou šance otevřené pro další triatlety. Jak to vidíš ty?.

Cameron: Ano, Němci tam v posledních letech dominovali. Černý kůň závodu bude ale Gomez, který má rychlost z krátkých distancí, ale s Havají nemá zatím zkušenost.


R2K: Jak si myslíš, že bude vypadat mužský závod?

Cameron: Vloni jsem nezávodil a byl jsem v roli diváka a bylo to fascinující sledovat závod jak všichni na kole jedou neskutečné tempo a pak také sledovat ty, kteří to přehnali a na běhu se sotva plouží a doplatili na vysoké tempo cyklistiky. Myslím, že v první trojce budou Kienle, Sanders a Lange. Ale závod je to těžký a jeden rok můžeš být top 5 a další 30. Myslím, že se závod rozhodne až na běhu mezi excelentními běžci jako je Lange a Gomez. Ale nechme se překvapit.


R2K:A jaký je tvůj závodní plán?


Cameron: Budu závodit, abych byl spokojený a na svůj výkon byl pyšný. Moje poslední účasti v Koně byly poznamenané nemocemi, nevolností, zraněním nebo štípnutí vosou před závodem. V roce 2015 zůstalo moje kolo v depu osamocené, protože jsem byl opravdu nemocný a na závod jsem nenastoupil.


R2K: Tvoje první Kona byla v roce 1987. Dnes stále po 31 letech závodíš. Není mnoho závodníků, kteří to dokážou na takové úrovni.


Cameron: Ano, pro triatlon jsem stále nadšený a ten sport miluji. Ale neboj i já mám občas dny, kdy je trénink nezábavný a nebaví mě to ( hlavně v zimě ) , ale pak jsou ty tréninky a závody, kdy tě to baví a navštívíš mnoho zajímavých míst a zemí .

R2K: Jak dlouho plánuješ ještě závodit?

Cameron: Tak dlouho, jak moje tělo dovolí. Nemám čas tolik na regeneraci, takže pro mě je důležité zůstat zdravý a stále v pohybu.


R2K: Co budeš dělat až skončíš s aktivním závoděním?

Cameron: Trénuji 8 triatletů a dva tady na Havaji budou závodit, takže myslím, že coaching je to, co mě baví a co budu dělat.


R2K: Takže ti přeju hodně štěstí na závod a užíj si to!

Cameron: Díky. Těším se na to.