IRONMAN ITALY 2018

24.09.2018

V sobotu jsem byl doprovodit Davida Kunce na Ironman Italy. Tento závod je místo Ironmanu Mallorky, kde jsme v roce 2016 oba závodili a máme na něj pěkné vzpomínky. Bohužel si ale místní obyvatelé Mallorky závod něpřali a proto byl závod zrušen a nahrazen závodem v Itálii.

Na závod jsem se těšil, protože v létě jsem bych kousek od místa závodu ( městečka Cervia ) na dovolené a na kole jsem projel trasy o okolí. Profilově to slibovalo velmi rychlý závod s jedním kopcem v každém okruhu cyklistiky.

Na místo jsme dorazili až v pátek ráno, protože nás ještě zdržely pracovní povinnosti a byl jsem zvědavý, jak se na Davidovi projeví noční cesta autem den před závodem.

Po registraci jsme jeli autem projet trať cyklisitky a David si jel projet kolo do kopce, aby věděl, co ho bude čekat. Dost mě překvapilo, že den před závodem místní dělnící frézovali půlku silnice, kde se pojede další den závod, ale naštěstí se ukázalo, že ač produktivita italů není obecně velká, asfalt do závodu položily na silnici nový .-)

Plán závodu pro Davida byl:

Plavání 1:50/ 100m - 1:09

Kolo 33,5 km/h - 5:22

Běh 5:43/km - 4 h maraton

Celkem včetně depa 10:42

Musím ale ještě upřesnit, že plán je spíše opatrná verze a že by měl David závodit na hranici Aerobního prahu, který se nám postupně daří zrychlovat a posouvat.

Plavání proběhlo podle předpokladu v neoprenu. Ikdyby měli do vody nasypat led, tak to bude s neoprenem :-) 24,9 C je ale fajn. Navíc byly ve vodě celkem velké medúzy, tak byl neopren spíše ochrana přen nimi, než před chladem. David plaval 1:04, což je dobré a oproti plánu byl v předstihu. Škoda ale, že neplaval rovně a stále kličkoval. To ho mohlo stát tak 2 minutky. Ale v plavání se Ironman nevyhrává, takže první část byla dokončena a já byl spokojený.

Cyklistika slibovala rychlé časy. Plán byl sice 33,5 km/h, ale tajně jsem spíše počítal s průměrem kolem 34-35km/h, protože vím, že to David je schopný dávat. Bohužel ten nezačal cyklistiku nejlépe. Na prvních kilometrech měl prázdné zadní kolo, a tak musel měnit a to ho něco stálo. Popral se s tím ale dobře, protože jeho čas 5:12 byl i přes defekt fantastický a byl to jeho nejlepší čas kola při Ironmanu.

Z běhu jsem měl trochu obavy, protože nás oba stále trápí nedoléčené zranění achilovek. Mě od Havaje 2017 a Davida asi od června. Sice byl schopný běhat, ale spíše to bylo o údržbě, než o pořádném běžeckém tréninku. Od počátku bylo podle jeho výrazu jasné, že to neude jednoduché. Časově sice běžel na čem jsme se domluvili, ale grimasa v jeho obličeji prozrazovala, že noha bolí a že s tím bojuje od počátku. Nakonec dobojoval po jednom okruhu 10 km. Chtěl jsem samozřejmě, aby závod dojel a aby si udělal osobáka (10:30), ale pokud je důvod DNF zranění, zdraví má jasnou prioritu.

Takže ač David závod nedokončil, jsem jako trenér spokojený z několika důvodů:

1. viděl jsem Davida ve vodě jak plave (styl OK), ale strašně kličkuje a budeme se muset zaměřit na nácvik plavání v nohách. Je to blbost, ale jen díky tomu bude příště plavání rychlejší tak o 2-3 minuty.

2. Poznal jsem, že je David schopný jezdit o dost rychleji, než si sám myslel a nyní na něj mám podobné nároky a očekávání na kole jako u sebe (chudák David) :-) On sám tímto získal     velkou dávku sebevědomí a důvěry ve své cyklistické schopnosti.

3. David poznal, že úspěšná kvalifikace na Havaj není nereálná a příští rok IM KOREA bude závod, kde se o to oba pokusíme.

Kromě Davida bylo na startu i velké množství dalších Čechů, kteří mě velmi mile překvapili svými výkony. Je vidět, že Ironman už není jen o 5 ti slušných závodnících, kteří na úkor rodiny a práce trénují a za uspořené peníze pak jedou závod, ale o mnoho velmi úspěšných borcích, kteří jsou schopní skloubit rodinný a pracovní život s tréninkem a závody.