IRONMAN KONA 2022

14.10.2022

Letošní ročník Ironmanu na Havaji skončil a my jsme na něm měli zastoupení hned 4 závodníků. Na start se postavil David Procházka, který se kvalifikoval z IM Barcelona, David Štíbr (IM Gdyně ) Libor Vaníček ( IM Gdyně ) a Jan Strangmuller ) IM Frankfurt ) Z pohledu klubové příslušnosti jsme se stali teamem s největším počtem kvalifikovaných závodníků.

Pro Davida Štíbra a Libora Vaníčka to byla jejich havajská premiéra, takže jsem se snažil sestavit tréninkový program pro všechny tak, aby i přes pracovní vytížení všech byli schopní se na závod kvalitně připravit. Kromě standardních tréninků v Praze jsme zvolili finální blok přípravy také na Mallorce, která je díky stále vysokým teplotám a možnosti plavat v moři pro trénink na tento závod optimální. Zde jsme odtrénovali 5-10 dní a zvládli jsme opravdu slušné tréninkové dávky. Teplota byla stále nad 30 stupni, takže ideální příprava na klimatické podmínky závodu v Koně.

Díky tréninku na Mallorce jsme pak nemuseli být na ostrově delší dobu a na aklimatizaci nám stačilo pouze 9 dní předem. To mám vyzkoušené, že je optimální. Při pobytu delším než 14 dní a trénování na stále stejných trasách (Ali Drive, Queen K ) se motivace k závodění na závodních tratích pak již minimální a tento delší trénink je zde spíše kontraproduktivní. (Proto třeba Daniela Ryf trénuje raději na Maui, než na Big Islandu)

Letos poprvé se závod uskutečnil ve dvoudenním formátu. Ve čtvrtek startovaly ženy a starší věkové skupiny mužů a v sobotu muži. Libor měl start ve čtvrtek, takže jsme mu mohli celý den fandit a také sledovat závod žen. Byl to jeho první závod v Koně, takže podle jeho slov to pojal velmi konzervativně s cílem dojet. (jeho hodnocení závodu najdete zde: https://youtu.be/n8Dk6-TPkgg )

Za mě z trenérského pohledu šel Libor velmi slušně, ale myslím, že se šetřil až moc a že pokud zde bude v budoucnu ještě někdy startovat jeho výkon zlepší.

Sobotní závod se týkal už zbytku naší skupiny. Tím, že byl letos startován postupně podle věkových kategorií to byl zvláštní pocit. První startoval David Štíbr a my s Davidem Procházkou o 15 minut po něm. Před naším startem jsme měli možnost sledovat už z vody jak doplavávají profesionálové. No byla to pěkná skupina cca 20 závodníků pohromadě.

Náš závod byl z pohledu počasí velmi příjemný. Na plavání sice byly po obrátce vlny a mezičasy plavání na cestě zpět byly pomalejší, ale to nebyl zásadní problém. Na kole nám podle předpovědi na WINDY foukal čelní vítr a po obrátce v Hawi se tradičně otočil a zpět jsme se vraceli s větrem v zádech. Ten sice nevydržel po celou dobu a měnil se na boční vítr, ale pořád lepší boční vítr než dojíždět konec kola v protivětru. Čtvrteční závod to tak podle slov Libora měl, takže jednotlivé závody není možné, jakkoliv srovnávat.

Z vody jsem lezl za 60 minut následován Davidem Procházkou 61 minut a Davidem Štíbrem 67 minut, což bylo ve všech případech velmi solidní a podle plánu.

Cyklistika byla díky směru větru vlastně celkem pohodová. Čekal jsem sice, že mě David Procházka dojede a zajede čas pod 5 hodin, ale ten neměl svůj den a v polovině kola se mu navíc vybylo řazení, takže kolo dojížděl na těžký převod. Kolo jsem dokončil za 5 hodin, David Procházka za 5:15 a David Štíbr za 5:22. Tady mají kluci rozhodně navíc. Když vím, jak jsem na Mallorce za nimi sotva plápolal a jaké časy zajeli, tak to mělo být rozhodně někde na úrovní 5 ti hodin. Ale Kona je velmi specifický závod a jen málokdo zajede přesně podle toho, jak si naplánoval, nebo chtěl.

Běh byl už tradičně nejnáročnější část závodu. Ač jsme na Mallorce běhali několik běhů 30-36 km v teple, po kole a v 38 stupních je to prostě úplně něco jiného. Nejdůležitější je běžet od počátku pomaleji než normálně, a hlavně se chladit. Na první části běhu po Ali Drive vítr moc nefouká a vedro je zde největší. Sice tam často někdo kropí závodníky vodou, ale stejně je potřeba závod rozeběhnout pomaleji než normálně.

Snažil jsem se běžet 290-300 w, což je u mě tempo, které jsem chtěl udržet, ale po kole jsem měl problém se k 290w vůbec přiblížit. V tréninku jsem se musel spíše brzdit, abych nechodil zbytečně moc rychle, ale v závodě je to úplně o něčem jiném…

Tempo kolem 4:40/km jsem sice držel, ale hlava si dělala co chtěla a tak místo ,, pohodového aerobního běhu ,, velela k chůzi až moc často. I kluci na trati vypadali odevzdaně. Ale cíl byl pro všechny stejný… Dokončit… a to se povedlo…

Hodnocení závodu všech najdete zde:

Z pohledu trenéra jsem rád, že se nám povedlo závod dokončit a nikdo neměl nějakou velkou krizi.

Kluci, co zde startovali poprvé mají za sebou cennou zkušenost a jejich příští start bude už o jiném přístupu. Ale pokud chce člověk v Koně slušně zajet, je nutné před samotným závodem trénovat v podobných klimatických podmínkách, jaké pak panují v Koně. Takže model, který jsme letos zvolili se osvědčil a do budoucna ho budu chtít opakovat. Jenom tak se budeme schopní připravit na vysoké teploty a zvládnout závod bez větších krizí.

Na příští rok se před Havají kvalifikovali Jirka Pospíšil a Honza Slabý, takže již nyní má Road2kona zastoupení 2 závodníků. Předpokládám ale, že nás tam nakonec pojede více a myslím, že i více než letos.

Nyní máme offseson a novou sezónu začneme od listopadu, takže máme čas si oddychnout, a naplánovat sezónu příští, tak doufám, že nám jí opět nepřekazí nějaký COVID, nebo další pohroma.