Jak si vybrat správný triatlon pro začátečníka?

17.03.2021

Jak si vybrat správný triatlon pro začátečníka?

Triatlon je stále více populární. Je to všem známá kombinace tří velmi rozšířených sportů, které většina lidí někdy dělala, ale ještě je nenapadlo je zkusit všechny dohromady do jednoho závodu. A také si myslím, že je to disciplína, de nakonec skončí mnoho běžců, cyklistů nebo plavců.

Člověk, který běhá si dává postupné cíle jako:

uběhnu 10 km… á co dál? 21 km!To dá velmi rychle také a pak už mají před sebou další výzvu maraton. To už pro mnoho lidí představuje vrchol vytrvalosti, ale to také mnoho lidí, kteří běhají dokončí…

Jenže co dál? Kam pak posouvat svoje cíle? 2 maratóny? Maraton na Antarktidě? (tam není ani limit ten samotný závod, ale spíše cena tohoto výletu -10.000 Euro) Takže logicky pak lidé vymýšlí nové výzvy a logický krok je právě triatlon. Běhat přece umí, na kole také jezdí…. Ale to plavání…. To bývá problém…

Většina lidí, kteří nebyli plavci za mlada (plavce nepovažuji toho, kdo na prvním stupni chodil se školou plavat a získal Mokré vysvědčení ????) mají ve stáří daleko těžší se naučit plavat kraulem než ti, kdo pár let chodili několikrát týdně do plaveckého oddílu. Ano, v plavání stejně jako třeba rychlostní kanoistice platí ,, co se v mládí naučíš…,, a skutečně- když získáte cit pro vodu jako dítě, už to pak máte v sobě a nezáleží jestli jste pak 20 let budovali kariéru, nebo vychovávali děti. Cit pro vodu tam prostě je a začít plavat je pak mnohem jednodušší.

Stále ale tvrdím, že na to naše koupání co v první fázi závodu předvádíme to není o stylu. Styl a špičkovou techniku musíte mít pokud budete chtít plavat časy kolem 1 min / 100m a rychleji, což je pro 99% nás smrtelníků stejné jako sledovat výkony Van der Poela a jeho nástupy na kole.

Pro většinu lidí je plavání nutné zlo, které se musí překonat aby pak přišlo to dobré (kolo a běh )Ze svých zkušeností ale vím, že se po nějaké době každý je schopný dostat v neoprenu na průměrné tempo kolem 1:40/100m! To není o stylu , ale o síle a o tom nedělat ve vodě zbytečné chyby.

Takže plavání je asi nejčastější obava pro nováčky, kteří se rozhodli nějaký triatlon jet. S tím je ale také spojená délka a typ závodu.

Krátký triatlon ( SPRINT )

Nejkratší vzdálenosti – Sprint triatlony jsou sice krátké, ale ve většině případů jsou to závody kde se jezdí na kole s povoleným draftingem, takže pokud budete chtít jet tento závod a nejste moc dobří plavci, tak dorazíte do depa a vaše kolo tam bude asi jedno z posledních. Nejhorší je ale, že díky nemožnosti na kole spolupracovat s dalšími závodníky (na chvíli se také v háku svézt) je prakticky po závodě a člověk pak jede celé sám, což se logicky projeví na jeho výkonu kola i pak běhu.

Pár osvícených pořadatelů ale začalo i v našich končinách organizovat krátké bezhákové triatlony, které se takto vlastně jezdili v počátcích triatlonu. Pak je triatlon úplně jiný závod, kdy jede každý sám na sebe a závod není ovlivněný jestli chytí nějakou skupinu, nebo ne. Ve světě je to naprosto běžné, že závody se jezdí ve více dnech a v sobotu jede mnoho stovek závodníků trať bez draftingu a v neděli se pak postaví na start profesionálové ( pár desítek ) kteří jedou s povoleným draftingem.

Další věc co ne každý nováček umí je schopnost jezdit na kole ve skupině. Toto je další dovednost, kterou se nedá naučit za pár týdnů. Pokud jezdí člověk od mala s cyklisty, tak je na to samozřejmě zvyklý a nedělá mu to problémy… ale pokud oprášil kolo, sundal blatníky a chce se postavit po dlouhé době na start takového závodu, tak může být sobě ale i ostatním nebezpečný . ¨

Jezdit ve skupině se prostě musí trénovat. Cyklista se musí naučit jezdit v co nejkratší vzdálenosti za dalším a také i několik závodníků vedle sebe. Trénink je ale jedna věc a závod druhá. V závodě se jede velmi často ,, hrana ,, a závodník není schopný reagovat stejně rychle jako by jel normálně v tréninku . Proto celkem často dochází k pádům, což není moc příjemné.

Proto bych úplným nováčkům závody s draftingem nedoporučil. Zde bych se pro ně snažil najít závod, který bude co nejkratší, ale nebude s draftingem. V normálních podmínkách je krásný a vyhlášený závod třeba Poděbradský triatlon, který bývá takový otvírák sezóny. Letos ale pořadatelé již avizovali, že se uskuteční v náhradním termínu 13.9.2021

Střední triatlon (Half Ironman)

Myslím si, že vzdálenosti středního triatlonu jsou asi největší lákadlo pro nováčky, kteří se rozhodnou nějaký závod jet. Vzdálenosti 1,9-90-21km nejsou ještě pro mnoho lidí odstrašující a tento závod se dá dobře zvládnout aniž bychom celý svůj život podřídili jen triatlonu.

Plavání je 1900 m a jak jsem již dříve zmínil bývá často největší obava pro závodníky. Na druhou stranu je pak spoustu času svoje pomalejší plavání dohnat při Bezákové cyklistice a běhu.

Samotný trénink na tento závod nemusí být tak intenzivní. Dá se zvládnout samozřejmě i bez úplného tréninku (často ho lidé jezdí že se někde v hospodě vsadí že to dají) ale to samozřejmě není úplně nejlepší přístup. Reálně si ale myslím, že pokud někdo je schopný týdně trénovat 7-10 hodin, tak závod odjede bez větších problémů a užije si to. Je ale potřeba, aby začal s přípravu již nyní ( Březen ) a jeho tělo mělo dostatečně času na adaptaci na zátěž a mohl tak postupně navyšovat tréninkové dávky. Za normálních okolností (tím myslím COVID omezení) stačí

2-3x týdně plavat,

2-3x týdně jezdit na kole

A 2-3x běhat.

Z toho se dá připravit velmi dobře. Vše je ale samozřejmě o čase co jsme schopní tomu dát.

Když vím, že jsem schopný týdně trénovat jen 5 hodin je to možné, jen je potřeba trénink tomu upravit. Vzhledem k omezeným možnostem je asi jasné, že takový závodník nebude mít ambice být na stupních , ale i přesto je reálné závod dobře odjet.

Jen bude potřeba upravit trénink tak, aby takový závodník zvládl natrénovat základní vytrvalost ve všech disciplínách (to se dá zvládnout nejčastěji o víkendu) a pak je to o kratších, intenzivnějších trénincích v průběhu týdne. Ale 7-10 hodin za týden by na to mělo určitě stačit.

Další velký benefit pro všechny co trénují na nějaký závod je možnost trénovat v nějaké tréninkové skupině. Mít někoho, kdo je na tom podobně, se kterým se vzájemně bude motivovat, hecovat, ale se kterým může probrat vše co neví a z čeho má třeba obavy. To je samozřejmě nyní mnohem složitější díky lock downu a omezením.

Samotný trénink na střední triatlon je velmi individuální a nedá se říct, že jeden trénink bude fungovat na všechny. Cíl je ale naučit tělo adaptovat se a být schopné závodit kolem Aerobního prahu. (AEP – Aerobní práh ) a u zkušenějších závodníků pak ve vyšších intenzitách (SST) Steady State training = intenzita mezi Aerobním a Anaerobním prahem )

Po loňské sezóně, kdy se závody nejdříve rušili a přesouvali se na ,, zimní ,, termíny ???? to vypadá, že letos to bude asi podobné.. Takže je opět velmi těžké plánovat závody a na tyto závody se snažit vyladit.

Za normálních podmínek jsou pro domácí závodníky velmi oblíbené závody:

Intervalový triatlon v Račicích, Czechman, Hamerman, Doksyman, Pilman a často také závody v zahraničí. Letos to ale vypadá, že budeme rádi, když se alespoň některý z těchto závodů uskuteční a my tak budeme mít možnost svoje tréninkové úsilí někde prodat.

Každý z těchto závodů je ale specifický. Třeba Czechman je největší z tuzemských závodů, je kromě jednoho brdku po rovině a je tak i celkem rychlý. Nevýhoda může ale být, že je často velmi rychle vyprodaný a nedá se na něj přihlásit a také to, že je to jeden z nejprestižnějších závodů a mnoho lidí se toho bojí a nechce zde závodit, protože třeba na počátku sezóny nemají tolik natrénováno…

Naopak Pilman sezónu skoro uzavírá a všichni mají dost času na něj natrénovat, ale profil cyklistiky i běhu patří k těm těžším, takže to pro nováčky není úplně optimální pro první triatlon.

Zkušenější závodníci samozřejmě dávno nezávodí jen u nás, ale pravidelně se účastní závodů v zahraničí. Díky sériím IRONMAN 70,3 nebo Challenge je za normálních okolností závodů tolik, že si je možné vybrat závod podle svých preferencí.

Současná situace ale těmto velkým závodům příliš nepřeje a mnoho těchto závodů bylo v loňském roce zrušeno, nebo přesunuto na rok 2021. Jak to dopadne letos, teprve uvidíme. Obecně si ale myslím, že velké série nepůjdou do nějakého velkého rizika spojeného s COVIDEM a závod raději opět zruší. To ale bude vždy záležet na aktuálních opatřeních v té dané zemi. Tento víkend se třeba jel střední triatlon v Dubaji, nebo Challenge v Miami, takže opravdu bude záležet na tom jaká bude aktuální situace. Osobně si myslím, že první část sezóny bude opět omezená a spíše vidím za reálné, že závody budou až v Srpnu a později.

 

Jako optimální variantu závodní sezóny pro někoho, kdo chce jet Czechmana a je již zkušený vidím :

 

ZADAR triatlon jako první závod na rozjetí (pokud to půjde se tam dostat )

CZECHMAN jako hlavní závod první části sezóny

Pak volnější období, kdy jsou často dovolené a na Srpen bych

MOST

A pro ty, co ještě nemají dost pak

DOKSYRACE