KONA 2018

11.10.2018

Letošní jubilejní 40. ročník Havajského Ironmana bude velký svátek triatlonu. Kdo byl někdy v Koně, tak sám poznal, že je obrovský rozdíl mezi atmosférou v kvalifikačních Ironmanech a atmosférou, která panuje před závodem v Koně.

 

Už jenom to, se tam dostat je pro většinu Ironmanů životní sen a ti pro jeho splnění neváhají trávit desítky hodin týdně tréninkem a o finanční zátěži s tím spojené ani nemluvím.

 

V Koně je výběr nejlepších z nejlepších. Všichni jsou vyšvihaní, opálení a mají vždy top vybavení. Pro někoho, kdo je tam poprvé a nečeká to, to může být celkem náročné na psychiku. Pak si člověk říká: měl jsem víc trénovat, méně jíst… všichni jsou hubení… atd…

Také atmosféra v týdnu před samotným závodem je fantastická. Vstává se velmi časně ráno v 7 hodin je v zátoce Kailua Pier velmi živo a může se vám stát, že poplavete a vedle Vás poplave Van Lierde, Frodo, nebo jiná hvězda. Tak vás normálně pozdraví a prohodí s vámi pár vět. Nic proti cyklistice, ale to by se vám asi nestalo, že byste jeli na švih s Froomem, nebo Saganem.

Havaj je za odměnu a týden na ostrově před závodem je nutnost. Jednak kvůli aklimatizaci, ale hlavně kvůli tomu, abych si to tam užil…. Prošel Expo, kde firmy prezentují svoje novinky, zaplavali si v moři, v Kona aquatic center a také si projel alespoň část trati po Queen K, nebo doběhl do Energy Labu. Vloni jsem byl na ostrově týden a byl jsem moc rád, že jsem si po 16 ti letech oživil trať cyklistiky, nebo si doběhl do Energy Labu a mentálně se na to připravil. V závodě jsem už věděl, co mě čeká a byl jsem daleko více v pohodě.

Je zábavné sledovat, kam se posunula marketingová komunikace jednotlivých profíků. Zatímco před 20 lety nebyl Facebook,Youtube a my jsme viděli fotky ze závodu maximálně na webu Ironman.com, nebo Triathlete magazine, dnes je to zcela jiné.

Jak někdo poznamenal, že dnes profíci mají kromě trénování a závodění povinnost o sobě dávat vědět, postovat videa, a komunikovat prostřednictvím sociálních sítí. Takže je úžasné sledovat na Youtube třeba kanál Lionela Sanderse, Froda, Gomeze, nebo Sebiho, kteří mají kolem sebe team lidí, kteří je při tréninku v Koně fotí ve vodě, ze vzduchu a publikují to.

Palec nahoru má v tomto u nás i Petr Soukup, který kromě toho, že na to má fyzicky a doufám, že bude z našich borců nejrychlejší, má ale i velmi pěkně propracovaná videa a PR, které mě hodně baví a dávám mu palec nahoru!

Samotná účast našich borců je dobrá. 14 lidí je slušné číslo v době, kdy je kvalifikace stále těžší a kvalifikační časy se stále zrychlují. Co mě ale mrzí je to, že většina tam jede si to užít a už nemají tu dravost a ambici tam zajet top výsledek. Výjimka je Petr, který má jediný možný cíl, a to vyhrát agegroup! Držím mu palce… myslím, že pro to udělal dost a má na to.

Všichni projdou sítem kvalifikací, kde jim to nějak vyjde, jedou super časy a pak jedou v Koně o hodinu pomaleji. Ne, závod není o tolik pomalejší, ani podmínky nejsou tak těžké, jak se tvrdí. Je to jen o připravenosti na závod.

Vždy, když jsem jel do Kony ( kromě 2017) jsem několik týdnů před závodem odletěl do SanDiega, kde jsem s borci jako Norman, Macca, Jurgen, Paula, Heather trénoval a připravoval se na závod. Teplota v Kalifornii a speciálně ve vnitrozemí je kolem 30 st. A tudíž to byl vždy výborný trénink na závod. Navíc když jsem byl schopný plnohodnotně odtrénovat s těmito lidmi společné tréninky

(pamatuji si kolo 190 km do vnitrozemí, kdy se skoro závodilo a v jednu chvíli nás s e Spencerem Smithem a Jurgenem Zackem odpojili a my je dalších 20 km museli docvakávat) tak pak psychika a fyzická příprava na závod je úplně jiná a pak jsem nastupoval do závodu s pocitem, že i oni jsou porazitelní a že na tom vlastně nic není. Ten rok se ta příprava vyplatila. 22. místo celkově už nikdy nezlepším a pravděpodobně (díky o dost větší konkurenci, který dnes je) ani nikdo další. Ale velmi rád se budu mýlit.

Prostě si myslím, že většina kluků tam jede na poslední chvíli, nepřipravená na podmínky a že jejich výsledek prostě nemůže být takový, na co mají. Petr Soukup je zase výjimka, kdy na Havaji díky Sebimu je pár týdnů dříve a má čas se aklimatizovat. Ano, roli zde hrají peníze a čas, ale pokud mám zaplatit za Havaj 100, nebo 110 tisíc už není takový rozdíl. Chápu ale čas, který máme díky normálním pracovním povinnostem omezený.

V příštím roce budu mít v tréninkové skupině několik borců, kteří již atmosféru Kony zažily. Budu se proto snažit, abychom zvolili přípravu před závodem tak, aby přijeli do Kony odhodláni bojovat o příčky nejvyšší a zlepšit si tam svoje osobní maxima.

Zde je seznam borců, kteří nás v sobotu budou reprezentovat:

 

2460 Tomáš Fiala 40-44

1298 Zbyšek Jaroš 40-44

1769 Petr Kopřiva 35-39

1092 Ladislav Burian 45-49

1674 Petr Lukosz 35-39

923 Petr Michlovský 45-49

625 Miroslav Mikula 50-54

931 Roman Procházka 45-49

1893 Jana Richtrová 35-39

1071 Jan Škabrada 45-49

2087 Petr Soukup 30-34

1322 Karel Sumbal 40-44

947 Marek Svoboda 45-49

1867 Daniel Tkáč 35-39

 

Určitě jim přeju mnoho štěstí, ať se jim vyhýbají technické problémy a ať každý z nich zajede svoje maximum a závod i samotný pobyt si tam užijí!!!

Takže v sobotu GOOD LUCK!

 

ALOHA!!!