Společné testy v CARDIOLABU

17.12.2018

V minulém týdnu jsme byli na testech u Michala Štefaniče v Cardiolabu.

S Michalem se znám velmi dlouho a jsem velmi rád, že si nedávno s jeho manželkou Hankou otevřel v Příbrami moderní testovací centrum, které je na top úrovni.

Kromě otestování Aerobního a Anaerobního prahu je součástí testů také změření kapacity plic, složení těla, zjištění energetického krytí při výkonu a tréninku a také změření a přesné určení běžeckých prahů ve Wattech s použitím STRYD.

Cíl byl zjistit aktuální hodnoty Aerobního a také Anaerobního prahu a nastavit tak co nejpřesněji tréninkové zatížení. Již v minulosti jsem na sobě otestoval, jak důležité je mít přesnězměřené hodnoty prahů a nyní se mi to potvrdilo.

Mnoho kluků, kteří se připravují pod mým vedením po změření AEP zjistili, že závodili na nevhodné intenzitě. Buď tempo v závodě přepálili a zákonitě jim po čase došlo, nebo naopak závodili na nízké intenzitě a závodili tak pod svými možnostmi, což je samozřejmě dobrý zpráva.

Osobně jsem přesvědčený, že vetšina závodu při Ironmanu se odehrává na úrovni Aerobního prahu. Ano, občas je potřeba si hrábnout trochu více ( při kopcovité cyklistice, nebo když jsem před lety v Koně měl snahu dojet první skupinu ). Jinak je to čistě práce v AEP. Proto je pro mě přesné změření těchto prahů nezbytné.

V Cardiolabu jsme šli jak cyklistiku, tak i běžecký test.

Zatímco cyklistický test probíhal standardně, tedy zvyšováním zátěže po 4 minutách až do maxima, běžecký test byl doplněný o vyhodnocení o výkon ve watech, který byl změřený STRYDEM.

Díky tomu máme k dispozici další úžasnou metriku, která je pro mě nyní přesnější než TF a tempo a plánování běžeckého tréninku bude zase o něco přesnější :-)

Nyní bude zase o něco jednodušší držet předem stanované watty jak na kole, tak i na běhu a je prakticky nemožné, aby někdo závod přepálil.

Na použití STRYD v praxi budu určitě ještě psát a těším se na jeho využití v praxi. .