Když jsem před rokem rušil soustředění na Mallorce, myslel jsme, že celá COVID záležitost bude do prázdnin pryč a že nás čeká normální sezóna, na kterou jsme byli zvyklí. Bohužel je Březen 2021 a situace je stejná, no vlastně ještě horší. Závody se opět přesouvají, pohyb venku je velmi omezený a i přes vynalezení vakcíny není jasné, kdy se situace uklidní a náš život se bude vracet do zaběhnutých kolejí. Jediné pozitivní je, že se vlastně nyní dá cestovat. I přes zákazy a omezení lze bez problémů odjet na Mallorku, nebo na Kanárské ostrovy, kde se dá sice s omezením velmi slušně trénovat.
Sám jsem se před týdne vrátil z Gran Canarie, kde jsme společně s Czechmanem měli první z našich tréninkových kempů. Kromě plaveckých bazénů, které byly uzavřené vše fungovalo zcela normálně. Obchody, restaurace atd. prostě kromě povinnosti nosit roušku a sedět maximálně po 4 u stolu vše tak, jak jsme byli zvyklí.
Bohužel situace doma je naprosto zoufalá a nemá cenu to moc komentovat. Spíše to ale vidím, že kdo může, hledá kam by odletěl na celý Březen. Bohužel ne všichni si ale můžou dovolit sbalit kufry, rodinu a odletět. Ale i přesto si myslím, že se v těchto podmínkách dá kvalitně se připravit na letošní sezónu.
Díky COVIDU se dost věcí zdigitalizovala a co šlo, začalo se dělat online. To platí i o tréninku a přípravě na triatlon. Je samozřejmě mnohem lepší, když lidé trénují v nějaké tréninkové skupině, která je motivuje a hecuje, ale nyní to moc nejde. Myslím si ale, že i v současném režimu se dá trénovat a že se dá výkonnost zvyšovat. To je přesně vidět na datech v TrainingPeaks u mých svěřenců.
Absenci plavání jsme nahradili posilování s gumovými expandery a výsledky jsou opravdu překvapivé. Zjistil jsem na sobě i na ostatních členech Road2kona že pokud 3x týdně pravidelně tahají gumy, tak se jejich plavecká výkonnost nezhoršila. Dokonce bych řekl, že se i jejich výkonnost zlepšila po silové stránce. To bylo vidět, když jsem po dlouhé době plavali v moři a všichni to bez problémů zvládli a pocitově se cítili dobře. Takže tento model ,, plaveckého tréninku ,, mohu jen doporučit a pro většinu závodníků to bude stačit. No možná to bude i pro ně znamenat, že se silově zlepší a jejich plavání bude vlastně lepší než před COVIDEM.
Cyklistika je vlastně díky omezením lepší. Se všemy možnými omezeními a lockdowny se trénink na trenažérech stal mnohdy jediné co se smělo a díky tomu mnoho lidí přišlo na chuť indoor tréninku. Za mě je to mnohem efektivnější než jezdit na kole venku. Minulý týden jsem vyjel na kolo ven a zjistil jsem, že se vlastně venku flákám… Jel jsem po rovině a watty byly někde pod hranicí 200W. Myslel jsem si, že to mám špatně zkalibrované a že musím jet určitě mnohem více, ale pak jsem si dal jeden kopec 300+ wattů a tam jsem zjistil, že to měří dobře a že je chyba mezi pedály a řídítky. Prostě když jedete na trenažéru, tak tam těmi nohami musíte točit! Venku to při prvním menším sjezdíku svádí svěsit nohy a odpočinout si. Takže do budoucna kromě fakt dlouhých kol 5+ hodiny budeme většinu tréninků jezdit na treanžéru.
Mě to problém nedělá. Sám jsem někdy v roce 2000 na Dukle na treanžéru a válcích odjel 8 hodin. To byl ale spíš hec a byl jsem na vojně a něměl jsem co dělat, tak jsem jen jel a jel…
Dnes je situace ale úplně jiná. Online cyklistické aplikace se neustále zdokonalují a na trhu je jich mnoho (testoval jsem 9 a budu o tom psát souhrnný článek a na youtube ROAD2KONA jsou již nějaké recenze) a myslím že si z nich vybere snad každý.
Běžecký trénink až na nemožnost běhat intenzity na běhátkách v posilovnách, které jsou zavřené ovlivněný tolik není. Navíc letos byla velmi slušná sněhová nadílka a až do dnešního omezení šlo na mnoha místech jezdit na běžkách a najíždět objemy. Včera jsem jel na poslední letošní běžky a dal celou trasu J50. Byl jsem příjemně překvapený kolik lidí jsem potkal a kolik lidí fakt pěkně jelo! To je super. Myslím si, že tito lidé na tom jsou fyzicky výborně a tito lidé se zdravotních komplikací spojených s COVID moc obávat nemusí. Razím teorii ASICS Anima Sana In Corpore Sano – ve zdravém těle zdravý duch. Když se prostě člověk nějak udržuje a hýbe, tak mnoho věcí zvládá lépe. Jak fyzicky, tak i po psychické stránce.
Co je důležité, na tuto situaci jsem také zareagoval v tréninkových plánech a nabízených službách. Kromě standardních tréninkových programů, které nabízím jsem změnil základní program BRONZE a ještě více ho zpřístupnil triatlonovým nováčkům, nebo lidem co se chtějí systematicky připravovat pod vedením a momentální situace jim neumožní platit si dražší tréninkový program.
Takže nyní v programu BRONZE mohou trénovat za 990 Kč / měsíčně a to je myslím pro začátečníky super možnost jak se připravit a dostat se do formy aniž by na sobě vše zkoušeli a šly cestou pokus/omyl jako každý z nás v minulosti.